Ecodriving – zasady oszczędnej jazdy

Data dodania: 15.12.2016


Koszt usług wypożyczalni samochodów zależy od wielu czynników. Przede wszystkim znaczenie ma, na ile dni planujemy wynajem, jakiej klasy jest pojazd oraz czy decydujemy się na dodatki takie jak system GPS. Jednak cena, jaką poniesiemy, to nie tylko cyfry na fakturze, ale także koszty, które generujemy podczas użytkowania auta. Mowa oczywiście o paliwie. Jeśli będziemy jeździć nierozsądnie, możemy być zaskoczeni, jak szybko potrzebna będzie wizyta na stacji. Dlatego warto poznać kilka zasad ekonomicznego stylu jazdy, znanego także jako ecodriving.

Podstawową zasadą ecodrivingu jest płynna jazda. Wielu ludziom kojarzy się to z jazdą powolną, jednak jest to błędne myślenie. Chodzi przede wszystkim o to, by nie nadużywać hamulca, szczególnie podczas długich tras. Wciskając pedał hamulca na wysokich obrotach silnika, poziom spalania paliwa jest niezwykle wysoki. Dlatego specjaliści polecają hamowanie silnikiem – oczywiście w miarę możliwości. Aby nie „zajechać” silnika, trzeba także uważnie zmieniać biegi. Najmniejsze spalanie uzyskujemy na najwyższym biegu, przy czym jego zmiana powinna się odbywać na możliwie najniższych obrotach. Dzięki temu odwiedziny na stacji paliw będą rzadkie, a całkowity koszt wynajmu auta z wypożyczalni samochodów niższy.

Wbrew pozorom duże znaczenie ma dodatkowy bagaż, który obciąża samochód. Szacuje się, że nadprogramowe 100 kg jest przyczyną zwiększenia spalania o ok. 0,7l na 100 km. To duża różnica, szczególnie w długich trasach. Ważne są też bagaże zewnętrzne, takie jak rowery czy bagażnik na dachu. Oprócz ciężaru, zwiększają opory powietrza, więc pojazd musi wykonać większy wysiłek, aby poruszać się naprzód. Oczywiście powoduje to wyższe spalanie. Dlatego warto ograniczyć swoje bagaże do minimum i nie przewozić niepotrzebnego sprzętu oraz zastanowić się nad redukcją wystających elementów.

Zanim podpiszemy umowę z wypożyczalnią samochodów, zwróćmy uwagę na stan techniczny samochodu. Ecodriving szczególnie ceni sobie odpowiedni poziom ciśnienia w oponach. Jeśli jest ono zbyt niskie, spowoduje szybsze zużycie i odkształcenie się opony, a także większe opory toczenia. To również jest przyczyną zwiększonego zużycia paliwa – ze szkodą dla naszego portfela.

Pamiętajmy, że ecodriving to nie tylko działanie na rzecz środowiska, ale także poprawa kondycji naszego portfela i stanu samochodu. Dzięki ekonomicznemu stylowi jazdy możemy obniżyć koszty wynajmu samochodu, nawet bez zniżek w wypożyczalni samochodów (Fado Auto). Ponadto, dbając o pojazd, zostawiamy go kolejnym klientom w dobrym stanie – tak, jak chcielibyśmy, by postępowali nasi poprzednicy.

Autofolierung NRW