Ile kosztuje wynajęcie samochodu?

Data dodania: 01.09.2016


Samochód w obecnych czasach jest jedną z podstawowych wygód, które jak mało co ułatwiają nam życie i usprawniają załatwienie wielu spraw. Szczęśliwi posiadacze czterech kółek na pewno nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania bez auta. Dla tych, którzy nie mają własnego samochodu ciekawą możliwością jest wynajem pojazdu z wypożyczalni. Ile kosztuje wynajęcie samochodu i co składa się na ostateczną cenę, jaką przychodzi zapłacić klientowi?

Kaucja dla wypożyczalni

Jedną z podstawowych składowych ceny wynajęcia pojazdu z wypożyczalni samochodów jest kaucja. Jest to zabezpieczenie, jakie klient wpłaca na rzecz wynajmującego przed wydaniem auta. Wysokość kaucji zależy od konkretnej firmy, ale zazwyczaj wynosi około 500 złotych. Bywa, że kaucja jest uzależniona od rodzaju, marki i modelu samochodu, a więc im nowszy lub bardziej luksusowy pojazd wybierzemy, tym wyższą kaucję będziemy musieli wpłacić.

Kaucja jest opłatą zwrotną, więc jeśli w trakcie trwania umowy najmu klient nie spowoduje żadnych szkód, całość wpłaconej kwoty wraca na nasze konto lub w innej formie płatności, choćby gotówką. Jedynym przypadkiem, kiedy kaucja zostaje zatrzymana przez wypożyczalnię samochodów jest sytuacja, w której klient podczas użytkowania wynajętego pojazdu spowodował jakiekolwiek uszkodzenia. Wtedy kaucja zostaje zatrzymana przez firmę do czasu rozliczenia szkód.

Stawka za przejechane kilometry

Każda wypożyczalnia samochodów przyjmuje podobną formę rozliczania wynajmu pojazdów. Najczęściej w cenniku klient widzi kwotę za wynajęcie pojazdu z limitem kilometrów lub bez limitu. Jeśli zdecydujemy się na wypożyczenie samochodu bez limitu przejechanych kilometrów można się spodziewać wyższej ceny, ale nie musimy kontrolować przebytego dystansu. Natomiast wynajem auta z limitem to niższa cena, jednak jeśli przekroczymy nałożone ograniczenie kilometrów trzeba się liczyć z naliczeniem dodatkowych opłat.

Szczególnie ważne jest to, aby zwrócić uwagę na to czy dana firma oferuje możliwość użytkowania wypożyczonego pojazdu poza granicami kraju – oraz jakie są ewentualne koszty z tym związane. Na przykład decydując się na wynajem auta w wypożyczalni samochodów w Szczecinie dość popularnym kierunkiem podróży zarówno prywatnych, jak i biznesowych są położone po sąsiedzku Niemcy. W takiej sytuacji najlepiej szukać firmy, która umożliwia w umowie najmu wyjazd wypożyczonym samochodem za granicę.

Dodatkowe opłaty

Oprócz kaucji i stawki za wynajem konkretnego modelu auta trzeba się liczyć z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat. Jedną z ponadprogramowo płatnych usług, które nie mieszczą się w podstawowej kwocie najmu jest możliwość podstawienia pojazdu w miejsce wybrane przez klienta. Dodatkowo zapłacimy też za zwrot samochodu poza godzinami pracy wypożyczalni lub przekroczenie limitu kilometrów.

Warto też zapoznać się z regulaminem wypożyczalni samochodów, ponieważ złamanie postanowień wynajmu często może nas kosztować o wiele więcej niż sama usługa.  Chociażby z uwagi na takie dodatkowe opłaty trudno określić jednoznacznie ile kosztuje wynajęcie samochodu. Najczęściej spotykane kary nakładane na klientów obejmują złamanie zakazu palenia w pojeździe (od 500 do nawet 700 złotych) czy zwrot pojazdu po umówionym terminie (wtedy często stosuje się wielokrotności stawki wynajmu naliczane w formie dobowej). Standardem jest też ponoszenie opłaty za zwrot auta bez uzupełnienia paliwa czy zdanie brudnego pojazdu – tutaj kary najczęściej wynoszą od 25 do 50 złotych. Najbardziej kosztowne może się jednak okazać zgubienie dokumentów lub kluczyków do samochodu, za co zapłacimy średnio 1000 złotych.

Jeśli podczas użytkowania wynajętego pojazdu klient dokona jakiegokolwiek wykroczenia, otrzyma mandat lub upomnienie również zostanie obciążony karą finansową, a jego dane zostaną przekazane odpowiednim organom.

Cena zależna od samochodu

Oczywiście ostateczny koszt związany z wynajmem samochodu wpływa nie tylko czas wynajmu, ale też konkretny model, na jaki zdecyduje się klient. Na pytanie: ile kosztuje wynajęcie samochodu nie ma więc jednej odpowiedzi. Na pewno za niewielkie auta miejskie zapłacimy najmniej, pojazdy z segmentu B i C to średnia półka cenowa, natomiast najwyższe ceny osiągają samochody ciężarowe i luksusowe. Flota pojazdów dużych, renomowanych firm pozwala na swobodny wybór i rezerwację interesującego nas modelu. Na przykład wypożyczalnia samochodów w Szczecinie Fado, proponuje klientom zarówno kompaktowe modele małych aut, jak i większe pojazdy dostawcze.


Sprawdź usługi wypożyczalni: fadoauto.pl