Pies źle znosi podróż autem – jak temu zaradzić?

Data dodania: 05.06.2017


Decydując się na posiadanie psa, warto pamiętać nie tylko o tym, że należy o niego dbać, ale również o tym, że będzie towarzyszyć nam każdego dnia. Jeśli często podróżujemy samochodem, może się tak zdarzyć, że nasz pupil nie specjalnie będzie za tym przepadał. W momencie, gdy zorientujemy się, że pies źle znosi podróż autem, warto jest wiedzieć jak temu zaradzić.

Najczęstsza sytuacja z jaką możemy się spotkać podczas podróżowania z pupilem jest choroba lokomocyjna. Oczywiście chodzi o nas samych, a o czworonoga, który z nami podróżuje – psy, podobnie jak i ludzie, cierpią na tą dolegliwość. Prawdopodobne jest, że w czasie jazdy ze zwierzakiem, pies może odczuwać mdłości lub nawet wymiotować. Warto wyraźnie zaznaczyć, że nawet jeśli nasz czworonożny przyjaciel akceptuje podróże samochodem, nie znaczny to, że nie posiada choroby lokomocyjnej. Podczas jazdy samochodem u nieprzyzwyczajonego do podróży czworonoga mogą wystąpić także różne objawy o podłożu lękowym. Jednym z najczęściej występujących jest drżenie całego tułowia, szczekanie, wycie oraz mocne ślinienie się.

Takie zachowanie może mieć różne przyczyny. W pierwszej kolejności musimy wziąć pod uwagę to, w jaki sposób prowadzimy samochód. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie każdy wie, że psy źle znoszą agresywny styl jazdy. Składają się na niego takie czynności jak nagłe hamowanie, ostre pokonywanie zakrętów oraz wysoka prędkość przemieszczania się. Tego rodzaju zachowanie na drodze nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo wypadku, ale stresuje nasze psy, a ponadto pogłębia i pogarsza ich chorobę lokomocyjną.

Może się też zdarzyć, że psu źle kojarzy się jazda samochodem, ponieważ jest to środek transportu, którym przewozimy go do weterynarza. Dlatego warto zabierać pupila na częste przejażdżki, które nie będą się kończyć wizytą lekarską – dzięki temu zwierzakowi jazda samochodem zacznie się przyjemnie kojarzyć.

Jeśli zdefiniowaliśmy już skąd wziął się lęk naszego pupila, możemy rozpocząć oswajanie zwierzaka z jazdą samochodem. Pamiętajmy, że jeśli uda nam się przyzwyczaić psa do podróżowania, będziemy mogli go zabierać na coraz dłuższe wyprawy, przykładowo na wakacje. Ponadto, nie będziemy musieli się martwić o komfort jazdy pupila oraz pozostałych pasażerów. Nie należy zapominać o tym, że uczenie psa podróżowania samochodem wpłynie znacząco na stan naszego pojazdu – pozostanie czyste i schludne przez całą drogę.

Po nauczeniu psa odpowiedniego zachowania, a raczej po udzieleniu mu pomocy związanej z lękiem, będziemy mogli bez lęku korzystać z usług wypożyczalni samochodów osobowych i jazda wynajętym autem również nie będzie stanowiła problemu.

Fado