Trójkąt ostrzegawczy – podstawowe wyposażenie auta

Data dodania: 28.03.2017


Kiedy dochodzi do wypadku samochodowego bardzo ważne jest, abyśmy zapewnili bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom zdarzenia. Aby ostrzec innych uczestników ruchu o wypadku musimy zastosować się do pewnych środków ostrożności. Jedną z nich jest ustawienie na drodze trójkąta ostrzegawczego, który jest podstawowym elementem wyposażenia każdego auta.

W naszym aucie obowiązkowo musi znajdować się gaśnica jednokilogramowa oraz trójkąt ostrzegawczy. W przypadku braku tego niezbędnego elementu wyposażenia nie tylko narażamy się na wysokie kary, ale także uniemożliwiamy prawidłowe zapewnienie bezpieczeństwa poszkodowanym i uczestnikom ruchu.

Kiedy dojdzie do wypadku drogowego lub nasz samochód ulegnie awarii np. przebita zostanie jedna z opon, jako kierowcy mamy obowiązek zasygnalizować, że doszło do zdarzenia. Dokładna lokalizacja miejsca nie ma znaczenia, ponieważ wszędzie objęci jesteśmy tym obowiązkiem – w mieście, na drodze poza terem zabudowanym, na drogach ekspresowych i autostradach. Zasada ostrzegania innych obowiązuje nas również wtedy, gdy zatrzymujemy się w miejscu niedozwolonym lub na głębokim poboczu – ustawienie trójkąta w odpowiedniej odległości jest informacją dla innych uczestników ruchu o niedogodnościach na drodze, dzięki czemu mogą zachować szczególną ostrożność zbliżając się do miejsca zdarzenia.

Nieplanowany postój, usterkę lub wypadek obowiązkowo musimy zasygnalizować również za pomocą świateł awaryjnych, jednak nie są one środkiem dostatecznie zauważalnym, szczególnie w sytuacji, gdy na drodze widoczność jest mocno ograniczona np. podczas mgły lub ulewnego deszczu. Dlatego tym bardziej powinniśmy pamiętać o wystawieniu trójkąta ostrzegawczego. Ze względu na zmienność parametrów ustawienia w zależności od rodzaju drogi, na jakiej się znajdujemy nie każdy kierowca pamięta jak prawidłowo ustawić trójkąt na drodze. W terenie zabudowanym trójkąt ostrzegawczy musi być umieszczony tuż
za pojazdem
lub na nim, na wysokości nie wyższej nić metr. W terenie niezabudowanym trójkąt stawiamy w odległości 30-50 metrów od pojazdu. Natomiast na autostradzie umieszczamy przedmiot ostrzegawczy 100m za pojazdem. Warto zaznaczyć, że gdy do zdarzenia doszło za zakrętem, trójkąt należy ustawić na zakręcie, aby był widoczny dla zbliżających się uczestników ruchu.

Za brak sygnalizowania postoju, awarii lub wypadku, a także za niewłaściwe wykonanie tej czynności grozi mandat karny. Dlatego warto pamiętać, że obowiązkowo musimy oznaczyć miejsce zdarzenia oraz, że trójkąt zawsze musi znajdować się w bagażniku. Wypożyczalnie samochodów, takie jak fadoauto.pl, oraz wszyscy pracodawcy mają obowiązek wyposażyć swoje auta w podstawowe elementy wyposażenia, dlatego nie powinniśmy się martwić, że tych akcesoriów zabraknie podczas wakacyjnej wyprawy lub wyjazdu służbowego.