Wynajem samochodu – nie dla każdego

Data dodania: 01.09.2016


Wypożyczalnie samochodów cieszą się rosnącą popularnością – usługi tego typu są wbrew pozorom w zasięgu większości z nas. Firmy kuszą nowymi, zadbanymi pojazdami w doskonałym stanie technicznym i w atrakcyjnych cenach. Jednak okazuje się, że nie każda osoba może skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów. Zatem kto może wynająć auto, a kto może się spotkać z odmową?

Odpowiednie dokumenty

Dla osób fizycznych, żeby móc skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów w Szczecinie, Krakowie, Poznaniu, czy jakimkolwiek innym miejscu w Polsce przede wszystkim trzeba posiadać uprawnienia do kierowania pojazdem, czyli prawo jazdy. Dość częstą praktyką jest wynajem samochodów osobom, które posiadają uprawnienia co najmniej od roku. Młodzi i świeżo upieczeni kierowcy mogą się spotkać z problemami przy próbie wypożyczenia auta niedługo po odebraniu prawa jazdy.

Podczas podpisywania umowy klient musi także posiadać ważny dokument tożsamości ze zdjęciem, a więc wybierając się do wypożyczalni samochodów koniecznie trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport.

Jeśli chcemy wynająć auto zazwyczaj nie obędzie się też bez karty kredytowej. Co ciekawe, jeśli interesuje nas wypożyczenie samochodów klasy Premium, typu SUV, pojazdów luksusowych czy limuzyn nie powinien nas dziwić wymóg przedstawienia nawet dwóch kart kredytowych.

Wynajmując samochód w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dana osoba musi być wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Jaki samochód, takie wymagania

Oprócz kwestii formalnych oraz posiadania wszystkich niezbędnych uprawnień, najemca zainteresowany skorzystaniem z oferty wypożyczalni samochodów może być ograniczony w kwestii wyboru auta z uwagi na swój wiek. Dość często można się spotkać z klasyfikacją dostępnych pojazdów i kryterium wieku najemcy. Najczęściej ograniczenia dotyczą segmentu i klasy auta, a co za tym idzie jego wartości rynkowej. Dlatego w niektórych przypadkach mamy do czynienia z sytuacją, w której klient poniżej określonego wieku, aby wynająć samochody wyższej klasy musi ponieść dodatkową opłatę. W praktyce wypożyczalnia samochodów może odmówić wynajęcia pojazdu klasy Premium osobie poniżej 21 roku życia lub z krótkim stażem posiadania odpowiednich uprawnień.

Regulamin, opłaty, zobowiązania

Podstawą wynajmu samochodów jest podpisanie odpowiedniej umowy między stronami. W ramach takiego zobowiązania najemca zwykle musi wyrazić zgodę na to, aby firma sprawdziła wiarygodność płatniczą potencjalnego klienta. Oprócz tego trzeba uważnie zapoznać się z wszystkimi zapisami regulaminu wypożyczalni samochodów, tak aby w momencie zwrotu pojazdu nie być zaskoczonym ewentualnymi opłatami dodatkowymi, jakie wynikają z podpisanego dokumentu.


Cennik wynajmu samochodów dostawczych: wypożyczalnia samochodów dostawczych